Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 17.09.2018 12:02:36 

     SHIH TZU      CHOVATELSKÁ STANICE   ČO OJU

STANDARD PLEMENE / standard

 SHIH-TZU          (Standard FCI č. 208/20.4.1998) 

 Země původu: Tibet
 Patronátní země: Velká Británie

Celkový vzhled: Statný, bohatě osrstěný pes s výrazně domýšlivým chováním a hlavou připomínající chryzantému.
Povaha: Inteligentní, aktivní a ostražitý. Přátelský a nezávislý.
Hlava: Hlava široká, kulatá, mezi očima široká, porostlá střapatou srstí, která padá přes oči. Bohatý vous a knír, na nose roste srst vzhůru a dodává tak hlavě chryzantémový vzhled.
Stop: Jasně vyjádřený.
Nos: Černý, u játrově zbarvených jedinců nebo u jedinců s játrovými znaky tmavě játrový. Vrchní část kůže nosu by měla být v rovině s okrajem očního víčka nebo lehce pod ním. Nos směřující dolů je vysoce nežádoucí. Široké, otevřené nosní otvory. Sevřené nosní otvory jsou vysoce nežádoucí.
Morda: Dostatečně široká, hranatá, krátká, bez vrásek, plochá a osrstěná. Délka od špičky nosu ke stopu činí zhruba 2,5 cm.Nosní hřbet je rovný nebo mírně zdvižený nahoru. Pigmentace nosu pokud možno co nejvíce neporušená.
Pysky: V rovině.
Zuby: Široké čelisti, slabý předkus nebo klešťový skus.
Oči: Velké, tmavé, kulaté, posazené dosti daleko od sebe, avšak ne vypouklé, s přívětivým výrazem. U játrových jedinců nebo u jedinců s játrovými znaky se připouští světlejší oko. Bělmo není viditelné.
Uši: Velké s dlouhými boltci, nesené svěšené. Nasazené lehce pod temenem. Osrstěné tak bohatě,, že se zdá, že splývají se srstí na krku.
Krk: Se správnými proporcemi, pěkně klenutý. Dostatečně dlouhý na to, aby hlava mohla být nesena hrdě.
Tělo: Délka mezi kohoutkem a kořenem ocasu je větší než kohoutková výška.
Hřbet: Rovný.
Bedra: Pevná a statná.
Hrudník: Široký a hluboký.
Ocas: Porostlý bohatým chocholem, nesený vesele přes hřbet. Nasazený vysoko. Výška zhruba odpovídá výšce lebky tak, aby skýtala vyvážený celkový dojem.
Hrudní končetiny: Nohy krátké a svalnaté s pevnými kostmi, pokud možno co nejrovnější, sledují široký hrudník, který je mezi ně hluboko vsazený. Ramena pevná, náležitě uložená vzad.
Pánevní končetiny: Nohy krátké a svalnaté s vyvinutými kostmi, při pohledu zezadu rovné.Vzhledem k bohatému osrstění vypadají nohy mohutné. Stehna dobře zaoblená a svalnatá.
Tlapky: Okrouhlé, pevné s dobrými polštářky. Tlapky vypadají vzhledem k bohaté srsti velké.
Pohyb: Domýšlivý, hladký a plynulý pohyb, hrudní končetiny dosahují patřičně vpřed, silná akce pánevních končetin, u kterých jsou při pohybu vidět celé polštářky tlapek.
Srst: Dlouhá, hustá ne kudrnatá, s dobrou podsadou. Mírné zvlnění je přípustné. Velmi se doporučuje srst na hlavě vyvazovat.
Barvy: Přípustné jsou všechny barvy, u několikabarevných jedinců je vysoce žádoucí bílá lysina na čele a bílý cíp ocasu.
Výška v kohoutku: Ne více než 26,7 cm - nejdůležitější jsou typ a charakteristické rysy plemene, které nesmějí v žádném případě být přehlíženy ve prospěch samotné velikosti.
Hmotnost: 4,5 až 8,1 kg. Ideální hmotnost činí 4,5 - 7,3 kg.
Vady Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.
Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

 
TOPlist